Üniversitelerde yatay geçiş koşullarına düzenleme

PAYLAŞ
Üniversitelerde yatay geçiş koşullarına düzenleme
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Yükseköğretim Heyeti YÖK, üniversite talebelerinin diploma programları arasında yatay geçiş müracaatlarının, genel anekdot ortalamaları ile kayıt oldukları senedeki Yükseköğretim Müesseseleri İmtihanı YKS puanlarının en az yüzde 40’ının hesaplamaya dahil edilerek senatoların tanımladığı kriterlere göre değerlendirilmesini kararlaştırdı.

YÖK, üniversitelerde programlar arası yatay geçiş şartlarına müteveccih tertip etme yaptı. 

Yükseköğretim Müesseselerinde Önlisans ve Lisans Seviyesindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yan Dal ile Müesseseler Arası Kredi Transferi Yapılması Temellerine Ait İdaremelikte Farklılık Yapılmasına Dair İdaremelik Resmi Gazete’nin bugünkü rakamında yayımlandı.

En az yüzde 40’ı hesaplamaya dahil edilecek

Buna göre, yatay geçiş müracaatları, adayların genel anekdot ortalaması ile programın puan cinsinde yükseköğretime kayıt olduğu senedeki ÖSYS/YKS puanının en az yüzde 40’ı hesaplamaya dahil edilerek, senato tarafından tanımlanmış olan kriterlere göre değerlendirilecek ve dağılan kontenjana göre geçiş sağlanacak. Bu karar, 2023-2024 eğitim-öğretim yarıyılında yürürlüğe girecek.

Bunun yanında zafer koşulunu taşıyan değişik adaylar, zafer sırasına göre yedek aday olarak duyuru edilecek. Bu karar, bugünden itibaren yürürlüğe girdi.