Bakan Kurum’dan ikinci el konuta kampanya açıklaması! Atılacak yeni adımı duyurdu

PAYLAŞ
Bakan Kurum’dan ikinci el konuta kampanya açıklaması! Atılacak yeni adımı duyurdu
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Çevre, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese, konut maliyetlerinde çoğalışın önüne geçmek için komite kurulacağını açıklayarak, “Komite teknik ve finansal teftiş yapacak, işletmelerin tanımladığı maliyetleri takip edecek, burada da temel kriter, ekspertiz raporları olacak” dedi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese, Cumhurbaşkanlığı Bakanlar Kurulusunun ardından konut kampanyasıyla alakalı gazetecilerin suallerine şu cevapları verdi:

Henüz somutlaşmadı

Şu anda bizim önceliğimiz, bir taraftan ilk evini alacak yurttaşlarımızın ev sahibi olması, öteki taraftan da yeni konut talebini artırmak, istihdamı-imali artırmak. Başka Bir Deyişle hepsini eş zamanlı yürütmek. İkinci elle alakalı da destek olmak için çalışmalar yapacağız. Ama henüz şu evrede somutlaşmış bir çalışma yok.

“Buna izin etmeyiz”

Buna izin etmeyeceğimizi söyledik. Yeni Evim Kampanyasını duyururken ne dedik, ilk evini alacaklar için kriterler açıkladık.
Ayrıca tüm sürecin transparan, sorgulanabilir işlemesi için komite kuracağımızı söyledik. O komiteyi kuruyoruz. Hazine ve Maliye Bakanlığımız, Çevre, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığımız, Sermaye Piyasası Kurulu, BDDK ve bedelleme kuruluşlarından temsilcilerin yer aldığı bir komite kuruyoruz.
Bu komite, teknik ve finansal teftiş yapacak, işletmelerin tanımladığı maliyetleri takip edecek, burada da temel kriter, ekspertiz raporları olacak.
Başka Bir Deyişle bu ay sattığı konutun veya bir hafta evvel sattığı konutun maliyeti neyse, o maliyet yönünde kampanyaya dahil olacak.

“Kira ile alakalı bir sınırlama getirdik”

Kısa vadede bir şey beklemeyin ama zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışıyoruz.
Neticede biz elimizdeki tüm vasıtaları kullanarak çözümler üretiyoruz. Kira ile alakalı bir sınırlama getirdik. Alt kazançlılara destek olacağız dedik, alt kazançla alakalı büyük bir kampanya yaptık. Orta kazanca destek olacağız dedik, orta kazançla alakalı ilk evini alacak, yeni evini alacak bireylere yeni finansman modeline uygun bir kampanya yaptık. İşte 2 milyona kadar 0,69, 2-4 arası 0,79. 4-5 arası 0,99 olacak biçimde. Önceliğimiz burada ilk evini alacak bireyler, yeni evini alacak bireyler. Ama bu ikinci elde ilk evdeki gibi olmaması gerekiyor zati. Niçin? Neticede ilk ev, yeni ev. Başka Bir Deyişle biz burada Konut yapılmasını sağlıyoruz, öteki taraftan da ilk evini alacak orta kazanca destek oluyoruz. Başka Bir Deyişle bunu zati kampanyanın başında ikinci evlere yapmamamızın nedeni, imali de artırmak istiyoruz. istihdam da arkasısın, yapım da arkasısın. Dolayısıyla ikinci el ile alakalı, veya orta kazancın üstündeki evlerle ilgili yapılacak bir çalışma, aynı desteklerle olmayacak.
Başka Bir Deyişle ikinci el konutları biz ilk evini alacaklara uygulayacağımız destekleri uygulayamayacağız. Ama önü açılacak mı, açılacak. Ama oradaki bir kampanya veya bir kredi faiz dayanağı, işte Hazine ’nin dayanağı, yüklenicilerin dayanağı ile olacak bir iş değil. Zira orada yüklenici yok bir. Diğer tarafta imali artıralım istiyoruz, garanti altına alalım istiyoruz. Dolayısıyla onlara kredi almalarının önü açılmış olacak. Şu an alamıyorlar. Meseleleri o gerçeğinde. Netice olarak zaman içerisinde ikinci elde de destek olmak için çalışmalar yapacağız.