Orta gelirliye konut kampanyası taksitleri olay oldu Fatih Altaylı ‘İstanbul ’dan maaşlı çalışan kimse katılamaz’ dedi

PAYLAŞ
Orta gelirliye konut kampanyası taksitleri olay oldu Fatih Altaylı ‘İstanbul ’dan maaşlı çalışan kimse katılamaz’ dedi
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Orta kazançlıya konut kampanyasında taksitlerin yüksek olması tenkit mevzusu oldu. Fatih Altaylı, “Benim bu kampanyadan kavradığım bu kampanyaya özellikle İstanbul ’dan ücretli çalışan kimse katılamaz.” dedi.

Orta kazançlıya müteveccih yeni konut finansman modeliyle yaşama geçirilen “Yeni Evim” kampanyasında taksit meblağlarının yüksek olması kavga mevzusu oldu.

Orta kazançlı yurttaşlar aylık vasati 9 bin 720 liradan başlayan ve 55 bin 265 liraya varan taksit meblağlarıyla ev sahibi olabilecek. Taksit ödemeleri, hane milletinin kazancının yüzde 40 ’ını aşmama temeli getirildi.

“Hekimler ve avukatların ehemmiyetli kısmı da katılamaz”

Habertürk yazarı Fatih Altaylı, konut kampanyasını değerlendirdiği  yazısında yüksek taksitli maliyetleri tenkit eterek “Benim bu kampanyadan kavradığım bu kampanyaya özellikle İstanbul ’dan ücretli çalışan kimse katılamaz. Hatta vergi beyanlarına ve açıkladıkları kazançlara bakılırsa, hekimlerin, avukatların, özgür çalışanların da ehemmiyetli bir kısmı katılamaz.” dedi.

“Aylık kazancının 92 bin 500 TL olması gerekiyor”

“Zira bugün İstanbul ’da bir ailenin oturabileceği bir evin maliyeti 4 milyon TL ’den alt değil” diye yazan Altaylı, “Biz yeniden de iyimserliğimizi koruyalım İstanbul ’da yaşayan bir aile bu kampanya ile 4 milyon TL ’ye bir ev almaya kalkışırsa, bunun yüzde 25 ’ini kendi birikimlerinden peşinat olarak karşılasa dahi aldığı 3 milyonluk krediyi 10 senede geri ödeyebilmek için ayda 37 bin TL, 15 senede geri ödemek için ayda 28 bin TL taksit ödemek zorunda. Bu gidişatta krediyi 10 senede geri ödemeyi tasarlayan ailenin hane kazancının aylık kazancının 92 bin 500 TL, 15 senede geri ödemeyi tasarlayan ailenin aylık kazancının ise 70 bin TL olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

“Karı koca genel müdür olsa kampanyayı ucunu tutuyor”

Eş gidişatın kamu çalışanları açısından da geçerli olduğunu belirten Altaylı, vali ücreti ve genel müdür ücretleri üzerinden misallerle anlattı:

“Kamu çalışanları açısından bakarsak, 2023 senesinde yapılan zamlarla birlikte vali ücreti 42 bin TL oldu. Eşi de vali olan bir vali 3 milyon TL ’lik evi ancak 15 sene vade ile alabiliyor. Karı koca genel müdür olsa 22 bin TL kazanç ile kampanyayı ucunu tutuyor.

Bir alt düzey kamu çalışanının, kaymakamın, genel müdür dayanakçısının, şube müdürünün karı koca kazansalar da böyle bir talihi yok. Üstelik eşlerin ikisi de vali dahi olsa, 15 sene süresince boşanmak, karı kocadan birinin emekli olması filan gibi bir gidişat söz mevzusu olamaz.”