Milyonlarca orta kazançlı bekliyordu! Haber geldi yarın müracaatlar başlıyor

PAYLAŞ
Milyonlarca orta kazançlı bekliyordu! Haber geldi yarın müracaatlar başlıyor
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Orta kazançlının düşük faizle ev sahibi olmasını kasteden “Yeni Evim Konut Kampanyası”nda müracaatlar başlıyor. Rastgele bir müracaat fiyatı alınmayacak, kura süreci olmayacak. Azami 15 sene vade ile sıfır virgül 69’dan başlayan faiz oranıyla kredi kullandırılacak. İlk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması tasarlanıyor. İşte tarihin en büyük 2. konut kampanyasının ayrıntıları…

Orta kazançlıyı konut sahibi yapacak ‘Yeni Evim’ kampanyası coşkuyla karşılandı. Düşük faiz, uzun vade ve kolay ödeme ihtimali sunulacak, 81 şehirde geçerli olacak.

İlk etapta 100 bin konutun satışı tasarlanıyor. Bu kampanyada kura çekilmeyecek, kapsamda sıfır evler olacak. Üretimi devam edenler ve yeni başlayacak projeler de dahil edilecek.

Yüzde 10 peşinat alınacak 

Azami 15 yıl vade ile sağlanacak finansmanlarda faiz/kar hisseyi oranları %0,69’dan başlayan oranlarla uygulanacak. Konut kıymetinin yüzde 10’u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek.

Kimler müracaat etebilir?

18 yaş üstü gençler kampanyadan faydalanabilecek. Eşlerden birinin üzerinde konut varsa ya da son 1 senede konut satışı hakikatleştirmiş bireyler projeye dahil olamayacak. Verasetle ev sahibi olanlar müracaatta bulunabilecek.

Vefat ya da boşanma gibi gerekli nedenler dışında alınan konutlar 5 sene süresince satılamayacak.

Projede 3 bölge var 

Program kapsamında İstanbul 1. Bölge; Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin ve Muğla 2. bölge, değişik tüm şehirler de 3. bölge olarak tanımlandı.

İkamet koşulu

1. bölge İstanbul ve 2. bölgelerdeki Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Mersin, Muğla şehirlerde konut almak isteyen yurttaşlarda son bir senede bu şehirlerde ikamet etmiş olması koşulu aranacak. 3. bölgedeki şehirlerde ise ikamet koşulu aranmayacak.

Kredi tahsis süreci 

Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına müracaat etecek. Banka hem projenin hem de şahsın kriterlerini sorgulayıp kredi tahsis edecek.

Finansman meblağları

Bankalar ve katılım finans müesseseleri tarafından sağlanacak finansman meblağları, 1. bölge olan İstanbul’da en çok 5 milyon TL, 2. bölgedeki şehirlerde en çok 3 milyon TL, 3. bölgedeki şehirler için ise en çok 2 milyon TL olacak.

Faiz oranları

Konut kampanyasında faiz oranı kademeli olacak, kırsalda konutu olan da kampanyadan faydalanabilecek.

Kampanyadan yararlanacaklara uygulanacak faiz oranı kullanılacak kredinin meblağına göre değişecek.

2 milyon liraya kadar kredide 0,69 olan faiz, 2-4 milyon arasında 0,79, 4 milyon üzerinde ise 0,99’a çıkacak.

Hazine ve Maliye Bakanlığı açıklamasında 1 milyon liralık kredi baz alınarak misal ödeme tasarıyı da paylaşıldı.

Buna göre hane kazancı 15 bin lira olan bir katılımcı kredi ödemesine ilk sene 4 bin 400 lira aylık taksit ile başlayacak. Bu meblağ 8’inci seneden itibaren 11 bin 896 lirayı bulacak. Ödeme tasarıyı hane kazancı, Konut bedeli ve vadeye göre değişecek.

Çekilecek kredinin yüzde 40’nı geçmemesi gereken hane ulusu kazancında ise sadece eşlerin kazancı dikkate alınacak. Krediye müracaat etenlerde son 1 senenin en az 9 ayında sosyal güvenlik primi ödeme koşulu aranacak.