Orta gelirliye konut kampanyası açıklandı fırsatçılar harekete geçti ilan sitelerinde fiyatlar 1 gecede uçtu

PAYLAŞ
Orta gelirliye konut kampanyası açıklandı fırsatçılar harekete geçti ilan sitelerinde fiyatlar 1 gecede uçtu
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

“Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Konutum” kampanyasının açıklanmasının ardından fırsatçılar yeniden harekete geçti. Duyuru sitelerinde bir hayli evin maliyetine yüksek oranlarda zam yapıldı.

Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı ’nın ortak çalışması neticeyi “Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Konutum” kampanyası, dün kamuoyuna duyuruldu.

Habertürk’ün haberine göre kampanyanın açıklanmasından evvel başlayan ‘bu kampanya maliyetleri artırır mı’ münazaraları, ayrıntıların belirli olmasının ardından yine gündeme geldi. Sosyal medyada yer bulan duyurulara göre; fırsatçılar, yeniden harekete geçmekten geri kalmadı. Duyuru sitelerinde bir hayli evin maliyetine yüksek oranlarda zam yapıldığı görüldü.

Teftiş yapılacağı açıklanmıştı

“Yeni Konut Finansman Modeliyle Yeni Konutum” kampanyasının tanıtımında mevzuyla alakalı önlemler alınacağı belirtilmişti. Açıklamada, “Hazine ve Maliye Bakanlığı, Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı, Anapara Piyasası Heyeti, Bankacılık Tertip Etme ve Sorgulama Heyeti, Bedelleme kuruluşlarından temsilcilerden oluşan bir komite kurulacak. Komite, kampanya sürecinde maliyetlerin sabit kalması için teknik ve finansal teftiş yapacak. İşletmelerin tanımladığı maliyetleri takip edecek. Temel kriter, ekspertiz raporları olacak” ifadeleri kullanıldı.