Orta kazançlıya konut kampanyası bugün başladı: İşte misal ödeme tasarıyı!

PAYLAŞ
Orta kazançlıya konut kampanyası bugün başladı: İşte misal ödeme tasarıyı!
  • 0
  • 0
  • 4 dakika da oku
  • +
  • -

Orta kazançlılara müteveccih konut kampanyasında müracaatlar bugün başladı. Rastgele bir müracaat fiyatı alınmayacak, kura süreci olmayacak. Azami 15 sene vade ile 0,69’dan başlayan faiz oranıyla kredi kullandırılacak. İlk etapta 100 bin ailenin ev sahibi olması tasarlanıyor.

Orta kazançlıyı konut sahibi yapacak ‘Yeni Evim’ kampanyası coşkuyla karşılandı. Düşük faiz, uzun vade ve kolay ödeme ihtimali sunulacak, 81 şehirde geçerli olacak.

İlk etapta 100 bin konutun satışı tasarlanıyor. Bu kampanyada kura çekilmeyecek, kapsamda sıfır evler olacak. Üretimi devam edenler ve yeni başlayacak projeler de dahil edilecek.

Yüzde 10 peşinat alınacak

Azami 15 sene vade ile 0,69’dan başlayan faiz oranıyla kredi kullandırılacak. Konut değerinin yüzde 10’u peşin alınacak, dileyen daha fazla da ödeyebilecek.

Milliyet’in haberine göre, 18 yaş üstü gençler kampanyadan faydalanabilecek. Eşlerden birinin üzerinde konut varsa ya da son 1 senede konut satışı reelleştirmiş bireyler projeye dahil olamayacak. Verasetle ev sahibi olanlar müracaatta bulunabilecek.

Vefat ya da boşanma gibi lüzumlu nedenler dışında evler 5 sene süresince satılamayacak.

Projede 3 bölge var

İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla ’da konut sahibi olmak isteyenlerden bir sene o şehirde ikamet etme koşulu aranacak. Öteki şehirlerde bu koşul geçerli değil.

Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına müracaat etecek. Banka hem projenin hem de şahsın kriterlerini sorgulayıp kredi tahsis edecek. 

Proje kapsamında finans programı 3 ayrı bölge biçiminde hazırlandı. 1’inci bölge olan İstanbul için 5 milyon lira, 2’nci bölgedeki şehirler için en fazla 3 milyon lira, 3’üncü bölgedeki öteki şehirler için de en fazla 2 milyon lira finansman sağlanacak.

Taksitler ne kadar olacak?

Yeni Evim kampanyası kapsamında orta kazançlı yurttaşlar aylık vasati 9 bin 720 liradan başlayan ve 55 bin 265 liraya varan taksit meblağlarıyla ev sahibi olabilecek.

Yeni Evim Kampanyası’nda misal kredi hesaplama taplosu

Değişik kredi ölçülerine göre 15 sene ve 10 sene vadeler için hesaplanan aylık kredi taksiti ve toplam geri ödenecek meblağlar takribî olarak şöyle:

Çevre, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese müracaat sürecini şu laflarla anlattı: -Öncelikle, yüklenici şirketlerimiz tanımlayacağımız kriterlere uygun yapılan konut projeleriyle beraber bu kampanyamıza dâhil olacaklar.

-Konut almak isteyen yurttaşlarımız, kendi ödeme şartlarına uygun daireleri seçecekler ve bankaya müracaat etecekler.

-Bankalarımız da uygunluk gidişatında krediyi yurttaşımıza tahsis edecek ve satın alma süreci başlayacak.

PEKİ, YURTTAŞIMIZ HANGİ PROJELERDEN YARARLANACAKLAR?

-Yurttaşımız ülkemizin her yerinden bitmiş konutlardan

-Muhakkak bir oranda bitirilmiş ve devam eden konutlardan

-Bankalarla garantörlük kontratını imza atmış yeni başlayacak projelerden istifade edebilecek. Bankalarla imza atılacak bu garantörlük nedir? Banka ve müteahhit uyuşması neticeyi proje imza atılacak. Kontrat sonrasında müteahhidin ilerlemesine göre satış yapılan konuttan hak ediş ödemesi yapılacak. Bu sayede yurttaşın projesinin hakimiyeti sağlanmış olacak.

Hangi projeler kampanyaya dahil?

-Emlak Konut genel müdürlüğümüzün ürettiği projeler,

-GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği ’ne bağlı olan işletmelerimizin projeleri,

-Ve yeniden 81 şehrimizin tamamındaki işletmelerin ürettiği büyük ve ufak ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları taktirde bu sürece dâhil olacaklar. Şunu da ifade etmek isterim. Bu kampanyamızda yüklenici şirketlerimiz, satacakları konutların değerinin yüzde 5 ’i kadar yurttaşımıza destek sağlayacaklar.