Satılık ve kiralık ev maliyetleri birden düşmeye başladı! İşte sebebi…

PAYLAŞ
Satılık ve kiralık ev maliyetleri birden düşmeye başladı! İşte sebebi…
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

Hükümet, yurttaşların konut alımını basitleştirmek için sıfır konut ve ikinci el konut için kampanya tertip edileceği açıkladı. Sıfır konutta 0,69 faizli kredi oranı uygulanacağı belirtilirken ikinci el konutlarla alakalı çalışmaların devam ettiği açıklandı. Konutlarla alakalı peş peşe kampanyaların ardından İstanbul’un bir hayli bölgesinde ya kira maliyetleri sabit kaldı ya da birkaç bin TL alta geriledi.

Hükümet, yurttaşları ev sahibi yapmak için kolları sıvadı. Sıfır konut almak isteyenler için 0,69 faiz oranlı kredi kampanyası tertip edildi. Sıfır konutta yapılan kampanyanın eşi ikinci el konutlarda da yapılacak. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ikinci el konutlar için çalışmaların devam ettiğini açıkladı. Konuttaki kampanyaların ardından İstanbul’da kiralar tersine döndü. Bir Hayli ilçede ya kira maliyetleri sabit kaldı ya da birkaç bin TL alta geriledi.

Kira maliyetleri etkilendi

Hazine ve Maliye Bakanlığının sıfır ev ve ikinci el konutlara müteveccih kampanya açıklaması kiralık ev maliyetlerini de etkiledi. Yurttaşlar yüksek kiralar karşısında ‘Kira ödemek yerine ev alırım’ diye düşünmeye başladı. Böyle olunca İstanbul’da ya kiralar sabitlendi ya da birkaç bin lira alta çekildi.

Milyonlarca bireyin gözü EYT’de! Bülten rakamları arkasıydı, ne var ne yoksa satışa çıkardılar

İstanbul’da ev kiraları ve maliyetleri düştü

Show Haber’in haberine göre İstanbul’da son haftalarda kiralık ev duyuruyu çoğalmaya başladı. Bazı evlerin kiraları düştü. Beşiktaş’ta 20 bin TL’den duyuruya koyulan evin kira maliyeti 16 bin TL’ye kadar düştü. Emlakçılar daha öncekisi kadar kiralık evlere arzın olmadığını söyledi. Bahçeşehir, Kadıköy ve Ümraniye’de de gidişatın aynı olduğu belirtildi. Konut kampanyalarının başlamasıyla beraber yüzde 10-15 ortamında bir düşüşün olacağı aktarıldı.