TESK’ten dükkan kiralarında artış oranına sınır talebi

PAYLAŞ
TESK’ten dükkan kiralarında artış oranına sınır talebi
  • 0
  • 0
  • 2 dakika da oku
  • +
  • -

TESK Genel Başkanı Palandöken, dükkan ve iş yeri kiralarının çoğalış oranının konutlardaki gibi hudutlandırılmasını arz etti.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu’ndan TESK dükkan kiralarında çoğalış oranına hudut arzı geldi.

Beklenen çoğalışı yapmayan esnafın iş yerini boşaltmaya zorlandığına işaret eden TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Oraya bir yatırım yapılmış, o dükkanın işlemesi için seneler geçirilmiş. Bu dükkan için tadilat, tasarım ve tabela yatırımları yapılmış, başka bir yere taşınması daha büyük maliyet oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

Yazılı açıklama yapan Palandöken, konut kiralarındaki çoğalış oranının yüzde 25 ile hudutlandırıldığını andırdırarak, dükkanlarda böyle bir uygulamaya gidilmediğine dikkati çekti.

Esnafın artık dükkan kiralarındaki çoğalışı kaldıramayacağını vurgulayan Palandöken, şunları kaydoldu:

“İş yeri kiraları belirli bir müddet değişmezlenmeli. Bir tarafta elektrik, doğalgaz faturaları, öbür tarafta iş yeri kiraları. Çağrımız, esnaf şirketleri ve dükkanları için de yüzde 25 sınırlaması gibi bir uygulamanın getirilmesi. Ulusal Eğitim Bakanlığı, kantin kiralarını yüzde 25 oranıyla hudutlandırdı, maliyetlerin yükselmesinin önüne geçilmesi sağlandı. Yerel idareler, kamu müesseseleri ve vakıf iş yerleri için de bu uygulanırsa esnaf rahat eder.”