Yeni konut kampanyası için kritik gün! Orta kazançlılar coşkuyla bekliyor işte koşulları

PAYLAŞ
Yeni konut kampanyası için kritik gün! Orta kazançlılar coşkuyla bekliyor işte koşulları
  • 0
  • 0
  • 3 dakika da oku
  • +
  • -

Dar kazançlıya konut kampanyasının ardından orta kazançlının da uygun şartlarda konuta ulaşımı sağlanacak. Ayrıntılar geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı. Orta kazançlıların coşkuyla beklediği kampanyada müracaatlar için kritik gün yarın. Peki şartlar neler?

Orta kazanç konut kampanyası ayrıntıları belirli oldu. ‘Yeni Konutum’ projesi kapsamında Türkiye genelinde yapılacak olan konutlara müracaat koşulu ne olacak? Kimler orta kazanç konut kampanyasına müracaat etebilecek, ödeme tasarıyı, faiz oranı nasıl olacak? İşte orta kazanç konut kredisi kampanyası ile alakalı merak edilen tüm ayrıntılar. 

Kritik gün yarın

Yeni Konutum projesi kapsamında yurt genelinde orta kazanç için yeni bir kampanya başlıyor. Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanlığı ile Maliye Bakanlığınca geliştirilen orta kazançlılara müteveccih konut kampanyası “Yeni Konutum” 16 Ocak ’tan yarın itibaren devreye girecek. 81 şehirde geçerli olacak kampanyada ilk etapta 100 bin konutun satışı yapılacak. Proje için müracaat fiyatı alınmayacak. 

Ödeme tasarıyı nasıl olacak?

Konut satışında konut kıymetinin yüzde 10’u peşin verilecek. İsteyenler daha fazla da peşinat verebilecek. 0.69 ’dan başlayan vade farkı ile 15 sene vadeli, hane kazancının yüzde 40 ’ını geçmeyecek taksit değerleri tanımlanacak. 

Kampanya koşulları ne olacak?

* 18 yaş üstü, bankalar tarafından kredi alması uygun görülen her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı kampanyadan faydalanabilecek. 

* İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Mersin, Muğla ’da konut sahibi olmak isteyen vatandaşlarda 1 sene o şehirde ikamet etme koşulu aranacak. Öteki şehirlerde bu koşul geçerli olmayacak. 

* Konut almak isteyen bulduğu daireyle banka veya katılım bankalarına müracaat etecek. Banka hem projenin hem de bireyin kriterlere uygunluğunu sorgulayacak, uygun olan projeler için kredi tahsis edecek. 

* 16 Ocak haysiyetiyle konut üreticisinden konutunu bulan vatandaşlar kurasız konut kredisi alma hakkı elde edebilecek.

Murat Müessese müracaat sürecini anlattı

Etraf, Şehircilik ve İklim Farklılığı Bakanı Murat Müessese müracaat sürecini şu laflarla anlattı:

-Öncelikle, yüklenici şirketlerimiz tanımlayacağımız kriterlere uygun yapılan konut projeleriyle beraber bu kampanyamıza dâhil olacaklar.

-Konut almak isteyen vatandaşlarımız, kendi ödeme şartlarına uygun daireleri seçecekler ve bankaya müracaat etecekler.

-Bankalarımız da uygunluk vaziyetinde krediyi vatandaşımıza tahsis edecek ve satın alma süreci başlayacak.

-Vatandaşımız ülkemizin her yerinden bitmiş konutlardan

-Belli bir oranda bitirilmiş ve devam eden konutlardan

-Bankalarla garantörlük kontratını imza atmış yeni başlayacak projelerden istifade edebilecek. Bankalarla imza atılacak bu garantörlük nedir? Banka ve müteahhit uyuşması neticeyi proje imza atılacak. Kontrat sonrasında müteahhidin ilerlemesine göre satış yapılan konuttan hak ediş ödemesi yapılacak. Bu sayede vatandaşın projesinin hakimiyeti sağlanmış olacak.

Kampanyamıza hangi projeler dahil olacak? 

-Emlak Konut genel müdürlüğümüzün ürettiği projeler,

-GYODER, İNDER, Konutder, İmkon ile Türkiye Müteahhitleri Birliği ’ne bağlı olan firmalarımızın projeleri,

-Ve yeniden 81 şehrimizin tamamındaki şirketlerin ürettiği büyük ve minik ölçekli tüm konut projeleri; teknik ve mali kriterleri karşıladıkları taktirde bu sürece dâhil olacaklar. Şunu da ifade etmek isterim. Bu kampanyamızda yüklenici şirketlerimiz, satacakları konutların kıymetinin yüzde 5 ’i kadar vatandaşımıza destek sağlayacaklar.